Rüstem Polat
Dil Seçimi

MAKALELER

PET Hammaddesi ve Preform Üretimi
10/10/2017

  Hem ambalaj hem de elyaf uygulamaları sebebiyle , poliester grupta en çok kullanılan hammaddelerden biridir PET. Lineer temoplastik olarak ifade edebildiğimiz PET, p..


Beyaz Eşya ve Otomotiv Polimerleri
28/07/2017

  Neresinden başlarsanız başlayın, her iki sektördeki kullanılan polimerik malzeme grubu oldukça geniş bir yelpazeyi içine alıyor. Zaten bu iki sektör hem ihracat hem ..


Polietilen Köpükler ve Kullanım Özellikleri
10/07/2017

  Günümüzde plastiklerin artan kullanım hızıyla birlikte  köpük kullanımı da sürekli olarak artmaktadır. Normal plastik ürünlere göre  köpük malzemelerin dah..


Masterbatch ve Üretim Teknolojileri
24/06/2017

  Polimer sektöründe ana plastik malzemeye karıştırılmak üzere hazırlanmış konsantre ürünler masterbatch adı altında tanımlanmaktadır. Genel bir tanımlamadır ve bu yüzde..


Konveyör Bantlarda Kauçuk Kullanımı ve Ağır Sanayideki Önemi
18/02/2017

Kauçuğun 1800 lerde başlayan macerası günümüzde teknik olarak desteklenmiş uygulamalar ile devam etmektedir. Başlangıçta çok yalın bir kullanım amacı neticesinde gelişen kauçuk sanayi, zam..


Plastik Kompound ve Alaşımlar
18/02/2017

  Son  yüzyılda sanayinin hemen hemen bütün alanların da kullanımı giderek yaygınlaşan ve artık günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan plastiklerin kullanımı sürekli ..


Otomotivde Geri Dönüşün ve EVL Kavramı
10/06/2016

Otomotiv sektöründe yakın zamanda gündemimizi işgal eden ve çevresel duyarlılık sebebiyle oldukça büyük bir öneme sahip olan ELV kavramı ile tanıştık.  Kısa  açılımı end-of-life vehicles ..


Üretimden Geri Dönüşüme PVC
10/06/2016

PVC yaklaşık 50 yıldır sektörde çok başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu özelliği ile sektörde en çok kullanılan ve yaygın olan malzemedir. Avrupa’da  kullanımı son derce yaygındır ve pol..


Antifog Katkılar
06/04/2016

Polimerlerin içine katılabilir ya da dışarıdan plastik malzeme üzerine uygulanabilirler. Yiyecek ambalajlarında, filmlerde ve tarımsal amaçlı örtülerde kullanılırlar. Bu uygulamalarda, yüzeyde su t..


Renklendiriciler
06/04/2016

Organik veya inorganik yapıdaki pigmentler ya da boyalardır. Piyasada renkli ürün, kuru boya, sıvı boya ya da boya konsantresi şeklinde bulunurlar. Renkli ürünler; daha önce renklendirilmiş ve kull..


Kaydırıcılar
06/04/2016

Kaydırıcılar Kaydırıcılar, yapışmayı ve karışımların viskositesini düşürerek problemsiz üretim yapılmasın imkan veririler. Viskositeye etki etmesiyle iç, plastik eriyiği ve metal yüzey aras..


Kompound Üretiminde Formül Oluşturma
06/04/2016

Birçok uygulama kolunda plastik malzemeler oldukları gibi kullanılır ancak uygulama şekline ve yerine bağlı olarak malzemeler değişik katkılar ile tekrar formüle edilir.  Bugün kompound ürün v..


Köpükler ve Şişirme Ajanları
06/04/2016

Plastiklerde iç yapısından bir şişirici ajana yardımıyla boşluklar oluşturulmuş yapılar köpük olarak adlandırılır. Farklı yöntemler ile  şişirilmiş ürünleri  pazarda görmek  mümkünüd..


Epoksi Resinler
06/04/2016

 Epoksi resin, epoksi ve oxirane gruplarını içeren ve krosling reaksiyonu ile kürlenen yapılardır.  Epoksi grupları çok sayıda küre ajanları ve sertleştriciler ile tepkimeye girerek düşük..


Plastiklerde Bozunmalar ve Korunma Yöntemleri
06/04/2016

Günümüz teknolojisi, geçmişte kalmış olan tek tip plastik malzeme kullanımı yerine, bunların belli oranlarda karışımları, bağlayıcılar ve özel koruma yöntemlerine ek olarak çok özel prosesler ile&n..


Plastik İşlemede Tg ve Tm Kavramları
06/04/2016

Plastik malzemeler özeldir ve kendine göre farklı yapısal ve uygulama özeliklerine sahiptir. Ancak, sektörde kullanılan plastikleri kendi içinde belli özelliklerine göre sınıflandırmak mümkündür. B..


Polystiren ve Antişok
06/04/2016

Çoğu zaman duyduğumuz, Kristal, polistiren , antişok,  gibi kavramlar birbirine karışıyor. Bunları tek tek açıklarsak: Polistiren , PS şeklinde kısaltma olarak gösterilir ve Kri..


Polipropilen ve Kopolimerler
06/04/2016

Polipropilenin en büyük özelliği piyasada bolca bulunabilmesi, dolgu kabul etmesi ve fiyatının uygun olmasıdır.   Polipropilen, Homopolimer Polipropilen (HPP) yada Kopolimer Po..


Yanmazlık Katkıları
06/04/2016

Yanmaz katkılar, plastiklerin yanma hızını azaktarak yada tamamen önleyerk uygulama için gerekli olan kısıtlamalara uygunluğu sağlar. Yanmaz katkılar yüzeyde koruyucu gözenekli yapı ( char) ol..


Stabilizatörler
06/04/2016

Plastik malzemenin kendisini ve katılan piğmentleri, fiziksel şartlardan kaynaklanan bozunmaya karşı korumak için katılırlar. Bu faktörler, ısı, ışık ve oksijendir. Isı stabilizatörleri, organo kal..


Plastifiyanlar
06/04/2016

Polimerler, genel yapıları itibariyle sert ve kırılgandırlar. Daha yumuşak yapılar elde etmek ve farklı uygulamalarda kullanabilmek için plastifiyanlar katılırlar. Plastifiyanlar, düşük molekül ağı..


Şişirme Katkıları
06/04/2016

İçinde boşluklar veya hücrecikler (düzenli veya düzensiz) olan plastik ürünleri köpük diye adlandırıyoruz. Köpük üretimi herhangi bir mühendislik plastiği yada termoset ürünü kullanılarak üretilebi..


Kür Katkıları
06/04/2016

Düşük molekül ağırlıklı ve düz zincir yapılı polimerler arasında ara bağlantılar yaparak daha yüksek molekül ağırlığı elde etmek mümkündür. Bu işleme kür etme denir. Oda sıcaklığında ya da yüksek s..


Antistatik Katkılar
06/04/2016

Plastik ve resinler yalıtkandır ancak ektrüzyon sırasında ki sürtünmeler ya da bazen normal transferler sırasında statik olarak yüklenirler. Bu statik elektrik yükü kullanılan yere ve ürüne göre ci..


Antioksidantlar
06/04/2016

Polimerleri, bozunmaya sebep olan faktörlerden ve hava ile temastan kaynaklanan etkilerden korurlar. Genellikle birden fazlası bir kombinasyon olarak kullanılırlar. Kullanılacak olan antioksidantın..


Referanslar

İletişime Geç