Rüstem Polat
Dil Seçimi

MAKALELER

Plastikler Neden ve Nasıl Yanar? (FR Katkılar)
07/11/2021

PLASTİKLER NEDEN ve NASIL YANAR ?   Her yıl sayısız yangın ve yangına bağlı yaralanma ve ölüm haberleri duyarız ve bunların k..


Mikanın ( Muscovite) Plastiklerde Kullanımı
06/02/2020

          Mika, kelime olarak genel anlamda çok geniş bir Alüminyum Silikat mineral grubunu tanımlar. Piyasada an çok bilinenler Muscovite  ve Phlogopite  tipleri..


Plastik Geri Dönüşümde Tanımlama ve Ayırma Yöntemleri
08/01/2020

     Son yıllarda ve özellikle son bir yıl da ülkemizde bir hayli konuşulan fakat herkesin kendine göre yorum ve değerlendirmelerde bulunduğu bir konuyu ele almak istedik. Çağımızın ..


Evsel Atıkların Geri Dönüşümü
28/05/2019

Geri dönüşüm süreçleri geliştikçe çevresel konulardaki duyarlılıkta aynı doğrultuda gelişmektedir. Geri dönüştürülebilen malzemeler yerel bir kaynaktır ve bazı durumlarda birincil malzemeye göre ço..


PET Nedir?
23/05/2019

PET, kimyasaladı polietilen teraftalat olan ve polyester grubundan bir plastiktir ve en çok kullanılan plastik malzemelerden biridir. Mukavemeti iyi, sağlıklı, şeffaf olması sebebiyle tercih edilen..


Kompozit Malzemelerin Geri Dönüşümü
13/05/2019

Kompozit malzemeler  dayanıklılıkları, yüksek mukavemeti, mükemmel kalitesi, düşük bakımı ve düşük ağırlığı ile bilinirler ve bu özellikleri ile otomotiv, inşaat, nakliye, havacılık ve yenilen..


Ekonomik Değeri Yüksek Geri Dönüştürülebilir Malzemeler
10/05/2019

Geri dönüşüm,  bugünendüstrilerde kendi içinde devam eden önemli bir süreç haline gelmiştir. Yeni ürünler ortaya çıkarabilmek için kaynak olarak kullanılabilecek her şeye geri dönüştür..


Plastik Enjeksiyon Kalıplamada Doğru Baskı Boyutunu Hesaplamak için Farklı İpuçları
10/04/2019

Plastik parça tasarımınızı maliyet ve üretim süresi bakımından nasıl daha verimli hale getirebileceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinmek isteyen bir ürün tasarımcısı veya mühendisi misiniz? Parç..


Tasarımda Kullanılan Genel Unsurlar
10/04/2019

Üretim sürecindeki  iki önemli faktör, ürünlerin hızlı ve bütçeye uygun bir şekilde piyasaya sürülmesini sağlamaktır.  Üretim sürecinde tasarım, hem ürün üreticileri hem de enjeksiyon kal..


Plastik Parça Tasarımında Üretimi Etkileyen Önemli Faktörler
10/04/2019

Bir plastik parçanın üretilebilir olması demek, tasarım, takım haline getirme, malzeme seçimi ve üretim ile ilgili bir çok faktörün bir araya uygun şekilde getirilebilmesi demektir. Tasarım amacını..


Plastik Parçaların Tasarım Kıstasları
27/03/2019

Plastik parçaların tasarımı, parçanın  kullanılacağı yerdeki birçok değişkenin hesaba katılmasını gerektiren karmaşık bir durumdur. Parça nasıl kullanılacak?Montaj sırasında  diğer parçal..


Enjeksiyon Parça Üretiminde Maliyetler İçin İpuçları
18/03/2019

Bir üreticinin mümkün olan en kısa sürede piyasaya ürün sürebilmesinde karşı karşıya kaldığı en önemli faktörlerden biri maliyettir. Üretim verimliliği için plastik bir parça tasarımı, maliyet üzer..


Alaşımlar, Karışımlar ve Kompozitler için Bağlayıcılar ve Bağlayıcı Ajanlar
11/03/2019

Bağlayıcılık, polimer karışımlarının morfolojisi ve özelliklerinin dengelenmesi (ayrılmasının önlenmesi) ile sonuçlanan her türlü fiziksel veya kimyasal uygulamaya anlamına gelir. Fonksiyon..


Masterbatch ve Üretim Teknolojileri
25/09/2018

Polimer sektöründe ana plastik malzemeye karıştırılmak üzere hazırlanmış konsantre ürünler masterbatch adı altında tanımlanmaktadır. Genel bir tanımlamadır ve bu yüzdende bazen sektörel uygulama sı..


Üretimden Geri Dönüşüme Kadar PVC
10/09/2018

PVC yaklaşık 50 yıldır sektörde çok başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu özelliği ile sektörde en çok kullanılan ve yaygın olan malzemedir. Avrupa’da  kullanımı son derce yaygındır ve pol..


Otomotiv Plastiklerinin Geri Dönüşümünde Tanımlama ve Ayırma Yöntemleri
03/09/2018

Yasal veya çevresel yaptırımlar olsun yada olmasın bütün otomotiv üreticileri ürünlerinin çevresel etkilerini  azaltmak için büyük çaba harcarlar. Özellikle geri dönüşüm sürecinde parçaların t..


Sert PVC Kompound Üretiminde Kullanılan Katkılar
27/08/2018

Piyasadaki  PVC’ler  çok geniş bir aralıkta molekül ağırlığına sahiptirler. Molekül ağırlığı kavramı,  Arupa’da daha çok “K” değeri ile Amerika’da ise “I.V. ( inherent viscosity)”&nb..


Otomotiv Uygulamalarında PP Kompoundlar
15/08/2018

1-KOMPOUND MALZEME ÜRETİMİ   Plastikler ilk icat edildiklerinde fiziksel özelliklerİ açısından çok zayıf malzemeler olduğundan çok fazla kullanım alanı bulamad..


PVC Uygulamalarında Proses Ajanlarının Kullanımı
14/08/2018

Sektörün en çok kullanılan komodite plastiklerinde biri olan  ve çok geniş bir alanda uygulaması olan PVC için bu sayımızda kullanılan proses ajanları konusunu ele alacağız.  ..


Plastik Geri Dönüşümü İçin Ayırma Yöntemleri
10/08/2018

Bu makalede, üç farklı  ayırma yönteminin temel prensipleri ve plastik karışımları ayırmak için en etkili yöntem seçiminden bahsedilmektedir. Ayrıca, mekanik veya hammadde geri dönüşümde kulla..


Elektrostatik Ayırma Yöntemleri
03/08/2018

Farklı yapıdaki kağıt ve plastikler, elektrostatik teknikler ve bunların kombinasyonları kullanılarak etkili bir şekilde ayrılabilir. Bütün bu yöntemlerde temel prensip, parçaların elektriksel olar..


Dayanıklı Tüketim Mallarında Kullanılan Plastiklerin Geri Dönüştürülmesi
22/06/2018

Özellikle ambalaj sektöründeki plastiklerin geri dönüştürme çalışmalarında son yıllarda oldukça büyük gelişmeler sağlandı. Geri dönüşüm maliyetlerinde oldukça ciddi dalgalanmalar olmasın rağmen öze..


Poliüretan Geri Dönüşümü
07/06/2018

Geri dönüştürülebilir ürünler için sektörel talepler her zaman yüksektir. Bir çok şirket ve bireylerin çevresel ayak izlerini azaltmalarının bir yolu, atık haline dönüşecek olan malzemelerin geri d..


PET Hammaddesi ve Preform Üretimi
10/10/2017

  Hem ambalaj hem de elyaf uygulamaları sebebiyle , poliester grupta en çok kullanılan hammaddelerden biridir PET. Lineer temoplastik olarak ifade edebildiğimiz PET, pol..


Beyaz Eşya ve Otomotiv Polimerleri
28/07/2017

  Neresinden başlarsanız başlayın, her iki sektördeki kullanılan polimerik malzeme grubu oldukça geniş bir yelpazeyi içine alıyor. Zaten bu iki sektör hem ihracat hem de..


Polietilen Köpükler ve Kullanım Özellikleri
10/07/2017

  Günümüzde plastiklerin artan kullanım hızıyla birlikte  köpük kullanımı da sürekli olarak artmaktadır. Normal plastik ürünlere göre  köpük malzemelerin daha ..


Konveyör Bantlarda Kauçuk Kullanımı ve Ağır Sanayideki Önemi
18/02/2017

Kauçuğun 1800 lerde başlayan macerası günümüzde teknik olarak desteklenmiş uygulamalar ile devam etmektedir. Başlangıçta çok yalın bir kullanım amacı neticesinde gelişen kauçuk sanayi, zam..


Plastik Kompound ve Alaşımlar
18/02/2017

  Son  yüzyılda sanayinin hemen hemen bütün alanların da kullanımı giderek yaygınlaşan ve artık günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan plastiklerin kullanımı sürekli ..


Otomotivde Geri Dönüşün ve EVL Kavramı
10/06/2016

Otomotiv sektöründe yakın zamanda gündemimizi işgal eden ve çevresel duyarlılık sebebiyle oldukça büyük bir öneme sahip olan ELV kavramı ile tanıştık.  Kısa  açılımı end-of-life vehicles ..


Üretimden Geri Dönüşüme PVC
10/06/2016

PVC yaklaşık 50 yıldır sektörde çok başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu özelliği ile sektörde en çok kullanılan ve yaygın olan malzemedir. Avrupa’da  kullanımı son derce yaygındır ve pol..


Antifog Katkılar
06/04/2016

Polimerlerin içine katılabilir ya da dışarıdan plastik malzeme üzerine uygulanabilirler. Yiyecek ambalajlarında, filmlerde ve tarımsal amaçlı örtülerde kullanılırlar. Bu uygulamalarda, yüzeyde su t..


Renklendiriciler
06/04/2016

Organik veya inorganik yapıdaki pigmentler ya da boyalardır. Piyasada renkli ürün, kuru boya, sıvı boya ya da boya konsantresi şeklinde bulunurlar. Renkli ürünler; daha önce renklendirilmiş ve kull..


Kaydırıcılar
06/04/2016

Kaydırıcılar Kaydırıcılar, yapışmayı ve karışımların viskositesini düşürerek problemsiz üretim yapılmasın imkan veririler. Viskositeye etki etmesiyle iç, plastik eriyiği ve metal yüzey aras..


Kompound Üretiminde Formül Oluşturma
06/04/2016

Birçok uygulama kolunda plastik malzemeler oldukları gibi kullanılır ancak uygulama şekline ve yerine bağlı olarak malzemeler değişik katkılar ile tekrar formüle edilir.  Bugün kompound ürün v..


Köpükler ve Şişirme Ajanları
06/04/2016

Plastiklerde iç yapısından bir şişirici ajana yardımıyla boşluklar oluşturulmuş yapılar köpük olarak adlandırılır. Farklı yöntemler ile  şişirilmiş ürünleri  pazarda görmek  mümkünüd..


Epoksi Resinler
06/04/2016

 Epoksi resin, epoksi ve oxirane gruplarını içeren ve krosling reaksiyonu ile kürlenen yapılardır.  Epoksi grupları çok sayıda küre ajanları ve sertleştriciler ile tepkimeye girerek düşük..


Plastiklerde Bozunmalar ve Korunma Yöntemleri
06/04/2016

Günümüz teknolojisi, geçmişte kalmış olan tek tip plastik malzeme kullanımı yerine, bunların belli oranlarda karışımları, bağlayıcılar ve özel koruma yöntemlerine ek olarak çok özel prosesler ile&n..


Plastik İşlemede Tg ve Tm Kavramları
06/04/2016

Plastik malzemeler özeldir ve kendine göre farklı yapısal ve uygulama özeliklerine sahiptir. Ancak, sektörde kullanılan plastikleri kendi içinde belli özelliklerine göre sınıflandırmak mümkündür. B..


Polystiren ve Antişok
06/04/2016

Çoğu zaman duyduğumuz, Kristal, polistiren , antişok,  gibi kavramlar birbirine karışıyor. Bunları tek tek açıklarsak: Polistiren , PS şeklinde kısaltma olarak gösterilir ve Kri..


Polipropilen ve Kopolimerler
06/04/2016

Polipropilenin en büyük özelliği piyasada bolca bulunabilmesi, dolgu kabul etmesi ve fiyatının uygun olmasıdır.   Polipropilen, Homopolimer Polipropilen (HPP) yada Kopolimer Po..


Yanmazlık Katkıları
06/04/2016

Yanmaz katkılar, plastiklerin yanma hızını azaktarak yada tamamen önleyerk uygulama için gerekli olan kısıtlamalara uygunluğu sağlar. Yanmaz katkılar yüzeyde koruyucu gözenekli yapı ( char) ol..


Stabilizatörler
06/04/2016

Plastik malzemenin kendisini ve katılan piğmentleri, fiziksel şartlardan kaynaklanan bozunmaya karşı korumak için katılırlar. Bu faktörler, ısı, ışık ve oksijendir. Isı stabilizatörleri, organo kal..


Plastifiyanlar
06/04/2016

Polimerler, genel yapıları itibariyle sert ve kırılgandırlar. Daha yumuşak yapılar elde etmek ve farklı uygulamalarda kullanabilmek için plastifiyanlar katılırlar. Plastifiyanlar, düşük molekül ağı..


Şişirme Katkıları
06/04/2016

İçinde boşluklar veya hücrecikler (düzenli veya düzensiz) olan plastik ürünleri köpük diye adlandırıyoruz. Köpük üretimi herhangi bir mühendislik plastiği yada termoset ürünü kullanılarak üretilebi..


Kür Katkıları
06/04/2016

Düşük molekül ağırlıklı ve düz zincir yapılı polimerler arasında ara bağlantılar yaparak daha yüksek molekül ağırlığı elde etmek mümkündür. Bu işleme kür etme denir. Oda sıcaklığında ya da yüksek s..


Antistatik Katkılar
06/04/2016

Plastik ve resinler yalıtkandır ancak ektrüzyon sırasında ki sürtünmeler ya da bazen normal transferler sırasında statik olarak yüklenirler. Bu statik elektrik yükü kullanılan yere ve ürüne göre ci..


Antioksidantlar
06/04/2016

Polimerleri, bozunmaya sebep olan faktörlerden ve hava ile temastan kaynaklanan etkilerden korurlar. Genellikle birden fazlası bir kombinasyon olarak kullanılırlar. Kullanılacak olan antioksidantın..


Referanslar

İletişime Geç